دوشنبه, 15 خرداد, 1402
MONDAY, June 5, 2023
جزئیات خبر
1399/10/27 - خطر از بین رفتن زیرساخت‌ها و تعطیلی کامل صنعت گردشگری

خطر از بین رفتن زیرساخت‌ها و تعطیلی کامل صنعت گردشگری/ بازرس جامعه هتلداران ایران از غریبانه‌ترین روزهای تاریخ صنعت گردشگری گفت

بازرس هیات مدیره جامعه هتل‌داران ایران گفت: نگاه‌های جزیره‌ای و سلیقه‌ای به صنعت گردشگری و اشاعه سفر هراسی کاذب به از بین رفتن زیرساخت‌ها و بیکار شدن کامل شاغلین صنعت گردشگری خواهد انجامید.

به گزارش روابط عمومی جامعه هتلداران ایران، هشتاد و پنجمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اردبیل با حضور استاندار ومدیران کل برخی از ادارات آن استان روز پنجشنبه ۲۵ دیماه در محل اتاق بازرگانی استان اردبیل برگزار و بررسی مشکلات صنعت گردشگری قسمتی از دستور جلسه مذکور بود.

بذری، بازرس هیات مدیره جامعه هتل‌داران ایران و رییس جامعه هتلداران اردبیل که به نمایندگی از فعالان صنعت گردشگری در آن جلسه حضور یافته بود، با بیان اینکه صنعت گردشگری غریبانه‌ترین روزهای خود را سپری می‌کند، عنوان کرد:

فعالان گردشگری این روزها را در حالی سپری می کنند که کسب و کارشان را از دست داده‌اند و محل ارتزاق و امرار معاششان تعطیل است و به واسطه شیوع کرونا و وضعیت بد اقتصادی ۱۵ است که ماه است که ریالی درآمد نداشته‌اند و به صراحت می گویم که گردشگری در کشور غریب وناتنی است و فعالان گردشگری این روزها غریبانه ترین روزهای خودرا سپری می کنند.

او کرونا را «فقط بخشی از مشکلات صنعت گردشگری» دانست و افزود:
نگاه‌های جزیره‌ای و سلیقه‌ای به صنعت گردشگری از طرف برخی دست اندرکاران آزار دهنده است و سفر هراسی نتیجه ای جز تباهی و از بین رفتن زیر ساخت‌ها و بیکار شدن کامل شاغلین در این صنعت را به دنبال نخواهد داشت.

بازرس جامعه هتلداران ایران در ادامه گفت: فعالین وسرمایه‌گذاران صنعت گردشگری از اولین روزهای شیوع کرونا در کشور در کنار دولت و با آن همگام و هم‌‌مسیر بوده‌اند. ما در راستای حفظ سلامت عمومی هموطنان‌مان، اولین گروه شغلی در کشور بودیم که بدون هیچ اجباری، کسب و کار خود را تعطیل کردیم. انتظار می‌رود همان‌طور که صنعت گردشگری در کنار بخش دولت بوده و حمایت کرده، بخش دولتی هم این صنعت را دریابد و حمایت کند.

رییس جامعه هتل‌داران اردبیل همچنین عنوان کرد: با پیگیری‌های شخص استاندار و مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری در سطح استان و وزیر و معاون گردشگری وزارتخانه در سطح ملی، مصوباتی در ستاد ملی کرونا تصویب و جهت اجرا ابلاغ شد اما نه تنها بعضی ادارات مصوبات را اجرا نمی‌کنند بلکه افرادی حتی این مصوبات را منکر می‌شوند.

وی در ادامه افزود،متاسفانه رفتارهایی که با فعالان گردشگری می‌شود به این معناست که مصوبات ابلاغ‌شده اعتبار چندانی ندارند و فانتزی و صوری‌اند.

بذری به فرابخشی بودن صنعت گردشگری اشاره کرد و گفت: تا زمانی که سازمان‌های مرتبط به کمک وزارت گردشگری نیایند و نگاه‌های خود را به صنعت گردشگری تغییر ندهند، مشکلات موجود برطرف نشده و حتی با پایان کرونا هم تشدید خواهد شد.

او با گلایه از عدم اجرای برنامه برای سفرهای هوشمند، عنوان کرد: سفر هراسی و عدم اجرای دقیق برنامه سفرهای هوشمند باعث تعطیلی صنعت گردشگری و تبعاتی همچون تعدیل نیروها، مستهلک شدن سرمایه‌ها و بی‌رغبتی فعالان برای ادامه کار در این صنعت شده و کار را به جایی رسانده است که بسیاری از همکاران تقاضای تغییر کاربری تاسیسات گردشگری را دارند.

رییس جامعه هتل‌داران اردبیل در مورد موانع و مشکلات مربوط به دریافت تسهیلات فعالان گردشگری هم گفت: نبود‌ دسترسی به سامانه‌ دریافت تسهیلات در استان‌ها باعث شده است تا اکثریت همکاران‌مان نتوانند از تسهیلات کرونایی به نحو احسن استفاده کنند.

همچنین علیرغم گذشت ۱۰ ماه از سال، عدم برقراری و پرداخت بیمه بیکاری به کارکنان تاسیسات گردشگری مشکل دیگری است که با آن روبرو هستیم.

همکاری نکردن بانک‌ها در استمهال بازپرداخت تسهیلاتی که قبل از کرونا دریافت شده بود، در حال حاضر مشکلات همکارانمان را چندین برابر کرده است.

بذری لزوم پرداخت کمک از محل منابع کمک‌های فنی واعتباری جهت تجهیز ونوسازی هتل‌ها و مراکز اقامتی، گنجاندن ردیف حمایتی بلاعوض برای حمایت از تاسیسات گردشگری در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اخذ احکام مورد نیاز در برنامه هفتم توسعه با پیگیری از طریق دولت ومجلس و جلب نظر مجمع نمایندگان استان، اخذ مصوبات جدید حمایتی از ستاد ملی کرونا در رابطه با حمایت‌های مالیاتی، بیمه‌ای و در خصوص بخشودگی و تخفیف هزینه حامل‌های انرژی، برقراری حمایت‌ها حداقل تا پایان سال ۱۴۰۰ و تعیین تکلیف عدم فک رهن ضمانتنامه‌های بانکی تسهیلات تسویه شده با استفاده از تبصره ۳۵ لایحه بودجه ۱۳۹۵ وسال‌های بعد را از شاخص ترین درخواست‌های فعالان گردشگری برشمرد و خواستار رسیدگی مقام‌ها و مسئولان ذی‌ربط در این ارتباط شد..


استان اردبیل شهرستان سرعین روبروی پارک شهدای گمنام
04532220366
04532220909
©2019 Ardebil Hoteling, All Right Reserved